Uyku Bozukluklarında Kullanılan Uyku İlaçları ve Etkileri

Depresyonda Uyku bozukluğu, Düşünce bozukluğuna bağlı uyku sorunları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere bir zamanlar kullandığım ilaçlar hakkında bilgi vereceğim.
Genelde depresyon ve endişe hallerine bağlı uyku sorunları çıkmakta ve düzenimizi bozmaktatır.
Zamanında bu şikayetler için gittiğimde SNRI grubu antidepresanın yanında ek olarak Uyku getiren ilaçlar vermişlerdi şimdi biraz ilaçlara göz atalım.


Remeron 30 ve Zestat 15-30-45 mg (Mirtazapine)  Uyku Üzerinde Etkileri

Bu iki ilaçta Aynı etken maddeyi taşımaktadır.İlacı gece almanız önerilir çünkü 10dk içinde uyku gözlerinizden akacak ve uykuya dalacaksınız.İştah açar kilo aldırabilir kişiler arası etkileri elbette farklı olabilir.İlaç günde 1 Alınır genelde fakat yoksunluk yan etkisini 24 saat dolmadan hissettirebilir.Çeşitli sinir bölgelerinde elektrik çarpma hissi özellikle beyinde,el uçlarında.Rüya görmenizi engelleyebilir.

Desyrel 50mg (Trazodon HCL) Antidepresif

Farklı dozlarda farklı etkiler gösterebilir bedeninizde genelde yarım 25mg Desyrel sakinleştirip uyutur.En azından benim üzerimde böyle etkileri olmuştu .İlk günler vucut toleransınıza göre sindirim,ritim,düşünce bozuklukları görülebilir.18 yaş altı kişiler için önerilmiyor çoğu psikolojik ilaç gibi.Kısa sürede bıraktım uykum düzenlince remeron gibi ilaç yoksunluğunu kısa sürede hissettirip etkiliyor.Rüya görmenizi engelleyebilir.

Xanax 0.5 - 1 mg (Benzo)
Genelde aşırı anksiyete sahibi insanlar uyuyamadıklarında kısa süre kullanması için verir doktorlar.Uyku ile ilgili kısmı budur.Sakinleştiricidir ilk günler rahat uyku uyumanızı sağlar fakat bağımlı hale getirebilir bu rahatlık bende olmadı fakat potansiyeli de vardı.Kafanızda ki stresi alıp uyumanızı sağlar kısaca.Hafıza zayıflatıcıdır.Yeşil reçetelidir

Nöroleptikler


Bu ilaçlar biraz farklıdır arkadaşlar nöroleptikler seroquel,zprexa,risperdal,norodol vs. vs. gibi gidebilir. Çok ciddi yan etkileri vardır Dopamini baskıladıkları için düşünce bozukluğunuzu giderir fakat yan etkilerinden kurtulamazsınız.Cinsel İsteği yok eder kullanıldığında uyku hali baskın durur.
İlk gece aşırı uykusuzluk yapabilirler risperdal sabaha kadar uyutmamıştı.
Cinsel eğilimleri baskılar.Bazı ilaçlar erkeklerde prolaktin artışından dolayı MEME Büyümesi yapar.
Aşırı dozda kas kasılma krizlerine sokarlar acillik olabilirsiniz.Gözlerinizi kullandığınız sürede bozarlar.Doyma hissinizi kaybedebilirsiniz.

NOT: Bu yazılar tamamen şahsi görüşlerden ibarettir.Doktorunuza sormadan asla ve asla kullanmayınız solunumun durması , kalp krizi gibi bir çok etki ortaya çıkabilir.Bu ilaçlar kullandığım dönemde ki bana etkileridir.

Reçete NOTU: Yazdığım Tüm ilaçlar reçetelidir. Doktor Onayı olmadan alamazsınız yeni düzenlemeye göre.

3 yorum

Kardesim geçen sene bu blogda gördüğüm bir yayınızda avuç içi ellerde terleme sorunu başlığı adıyla yazı yazmıştınız Allah razı olsun tavsiye ettiğiniz üropan hapını hala kullanmaktayım fakat son zamanlarda ilacı kullanmama rağmen ellerim eskisi gibi aşırı terliyor. O konuyla bilgisi olan arkadasımız, yani blogunuzda yazar olan o arkadas bana ulaşabilirmi sorularım olucak 😊

Reply

Selamlar kardeşim. siberyazilimci@gmail.com mail at yardımcı olayım

Reply

verdiğiniz adrese mail yolladım fakat 1 haftadır cevap alamadım sanırım görmediz epostanızı tekrar bir kontrol edermisiniz

Reply

Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.