Antidepresan ilaçların yan etkileri nedir? Ne zaman geçer?

Antidepresyon ilaçların etkileri
Antidepresan ilaç yan etkileri 

Antidepresan ilaçların Olası Yan Etkileri nelerdir?

Antidepresan ilaçlar beynimizde nöronların ileşiminde görevli nörotransmitter maddeler yani hormonları artırmaktadır.Depresyon durumda bu hormonların miktarı azaltmaktadır veya başka bir nedenle nöronlarda gerileme gibi bir çok durum ortaya çıkabilmektedir.

Antidepresanlar nörotransmitter maddeleri artırırken vucudumuz bazen sinir sisteminde ki dengenin değişmesinden aniden etkilenir ve alışma süreci günler alabilir.

En Çok Sık görülen Yan Etkileri.

Erkeklerde Ereksiyon-Sertleşme-Boşalma Sorunları

En çok şikayet bu etkilerden gelmektedir.Eğer antidepresanın yanında nöroleptik(antipsikotik) ilaç verilmişse etkiyi kat kat artırır ve cinsel yaşam minimum düzeye iner.Burada hekimin el atması gerekir.
Eğer sadece antidepresanlardan bir grup kullanılıyor ise bu süreç geçicidir.Cinsel istek normale döner
fakat boşalma normalden geç olmaktadır.1-2 Ay kadar sürede erkekler bu duruma adapte olabilirler.
Şikayet gittikçe azalır.

Kilo Artışı veya Kilo Kayıpları

Kişi ilaç kullanırken iştah değişikliklerinde kendini tutması ve normal düzenine devam etmesi önerilir veya saat değişikliği iyi gelmektedir.Ara ara hafif az kalorili atıştırmalar yardımcı olabilir.

Uyuşukluk - Sersemlik - Halsizlik

En sık görülen etkilerdir.Genelde 5 güne toparlama gösterir tabi dozuna göre değişiklik göstermektedir.Geçici bir süreçtir.

Uykusuzluk

Gece alınan antidepresan grubunda ki ilaçlar (NSRI-SSRI-NRI) vs. beyinde ki uyku bölümünü ters yönde etkileyebilmektedir.Kişi sabahlara kadar uykusuz kalabilir veya kısa uykular ile gününü geçirebilir.Bu süreç geçici bir etki olduğu için ilk haftalar uykuda dalgalanmalar ve garip rüyalar ile karekterize olmaktadır.Etki geçicidir.

Aşırı Mutluluk

Bu aslında tehlikeli bir durum olmakta bazı zamanlar bu dönemde ani çıkış veya iniş bipolar benzeri etki gösterebilir.Depresif durumlarda gözlenebilmektedir.Çok enerjik hissedildiğinde yapılacak eylemler ve bir sonrası düşünmek önemlidir.İniş ve çıkışlarda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Garip Düşünceler
Kişiler bazen düşündüklerinden korkar tedirgin olur,derin düşüncelere girebilir.İlaça bağlı Anksiyete gibi yan etkiler 1-2 ay gibi durum içinde geçmezse hekime gidilmelidir.

Bilinmesi Gereken Not
Antidepresanlar hep benzer etki göstermezler bir çok grup ve bu gruba bağlı bir çok farklı etkin madde bulunmaktadır.Zamanla etki eden bi ilaç grupları dozunda ve saatinde kullanılması önemlidir.

Antidepresan grupları bağımlılık yapmazlar insanların %90 farklı grup anksiyolitik ilaçları antidepresanlar ile karıştırmaktadır.Kulaktan dolma bilgiler ile ön yargı oluşturur.İki grubun ortak noktası psikolojimiz olabilir fakat etki mekanizmaları farklıdır.

ahmet

1 yorum:

Saol bilgi icin

Reply

Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.