Boşalma Nasıl Gerçekleşir? Nöropsikoloji - Dopamin

Boşalma Nasıl Gerçekleşir?
Neden Erekte Oluruz?
Sperm Miktarı Nasıl Artar?


Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Özellikle erkeler için büyük bir konu olan Boşalma Cinsel Fonksiyonların işleyişini fizyolojik ve Psikolojik olarak basit bir dille aktarmak istiyorum.

Cinsel Duygu ve Düşünceler küçüklükten başlayıp ölene kadar beyin tarafından depolanan görüntü,duyum,zevk ve hisler ile etkisi en uzun süren bir süreçtir.

Neden Boşalma İhtiyacı Duyarız?

Genlerden aktarılan bilgiler bizi üremeye güdüler.Bu süreç erkeklerde ve kadınlarda cinsel motivasyon ile gerçekleşir.Bir şeye olan motivasyon artarsa? yapma istediği de artar.
Beyin gelen uyarılara göre vucudu tetikler,erkeklerde sperm yapımının hızlanması testisin büyümesi 
dopaminin aşırı artışı şeklinde uyarıcı etkinin altında kalırız ve karşı cins ile paylaşma ihtiyacı hissederiz.

Erkekte ve Kadınlarda Üreme Hormonlarını Hem dış çevre hemde fiziki bedenimizde ki özellikle genital bölgelerde ki sinirler uyarana tepki olarak salgılar artar.

Dopamin Zevk Boşalma ve İsteğin Azalması

Dopamin beyinde zevk,hareket,odaklanma,konuşma,düşünme gibi işlevlerde rol alan bir nörotrasmitter yani bilgi taşıyıcıdır.
Çeşitli uyuşturucular aldığında, beyinde ki ilgili bölgede dopaminin aşırı artışı ile öfori dediğimiz haz alma,mutluluk duygusu gelişir.
Seks konusunda da vucudu hazırlayan dopamin beyinde zevki , vucutta ise kalbi hızlandırarak ekstremitelere de yoğun kan akışını sağlar, başınç ile penise gelen kan, sinir aktivitesini arttırır.

Local hissin yoğunlaştığı bölgede uyarı geldikçe beyinde dopamin reseptörlere yapışarak zevk hissini artırır.Buna bağlı olarak algılarımızda değişiklik gittikçe daralır.

Boşalma sırasında zevk maksimum seviyeye ulaşır.Boşaldıktan sonra prolatin yükselişi dopaminin ani düşüşü ile isteksizlik yaşanır.Damarlar gevşer basınc düşer ve penis küçülür.

Psikolojik olarak doyum sağlanır.Sık tekrarlayan benzer olaylarda psikolojimiz farklı arayışlar aramaktadır.Sapmaların çoğu bu dönemde görülür.Sebebi ise motive eden şeyin artık kolay bulunabilir ve etkisini yitirmesinden kaynaklanır.


Makale de hiç bir kaynaktan yararlanılmamıştır.
Ahmet.
siberyazilimci.net

10 yorum

Ağa çıldırmışsın sen premiuma selâmlar

Reply

Olum bu nasil anlatim sekli.Sabaha kadar konus dinlerim.Harcattma kendini calis aga.

Reply

Biyoloji bilmesem bşi anlamam bu yazıdan ve sitene küçak çocuklar da giriyo bunu paymaşman uygun olmamış

Reply

Hacı eline sağlık şlxmsmzmmzmz

Reply

boşalma ole olmaz benbi bosalıymda gör :D

Reply

kerem , çocuğun eline interneti vereni suçla. orta okulda zaten bu dersleri görüyorlar fen bilgisinde.Ben burda tahrik edici bişi yazdım mı bi oku tekrar.Komikleşmeyin kardeşim az olgun düşünün.

Reply

On numara bilgilendirici bi yazı olmuş elinize sağlık, çoluk çocuk giriyor diyenler sizde o zamanlar çoluk çocuktunuz sonuçta birbirimizi kandırmayalım.

Reply

Admin premium grup icin ne yapmamiz lazim 1 senedir takipcinizim

Reply

Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.