Masturbasyonun Psikolojik Etkileri

Orgazmın psikolojik etkileri
Masturbasyon nedir?

Niye çocuk yapma ihtiyacı duyarız?

Merhaba arkadaşlar,Insan yaratılışında üreme genetik olarak kodlandığı için devamlı üreme halindeyiz.Erkekler ve kadınlarda ki hormonal değişimler ve uyarılmalar sonucu bu eylem gerçekleşir.

Neden Masturbasyon yaparız?

Yıllardır her bireyin merak ettiği ve ergenlikten itibaren sürekli uygulanan bu süreç bizi neden alışkanlığa itmekte bunu biraz açıklayalım.Ergenlik sürecinde gelişen ani hormonal değişimler kişilerde psikolojik garipsenmelere ve karşı cinslerden etkilenme sürecini başlatır.Her hangi bir yapısal bozukluk olmayan tüm bireyler üreme ihtiyacı hisseder ve vucudun verdiği etkileri kendi başlarına tatmin ettirerek ihtiyaçlarını giderir.

Alışkanlık Yapan Ruhsal Durumlar
Kişide bu ihtiyacın giderilmesi rahatlama,gevşeme,zevk hissi yarattığı için , ani depresyon,sıkıntı,bunaltı,bitkinlik gibi durumlarda tepki veya kendisini mutlu etmek ve zevk alma duygusu için orgazm olma sürecini gerçekleştirir.

Kişilik değişimi ve günümüz koşulları sürekli sıkıntı getirdiği için çoğu liseli bunu lise zamanları alışkanlık haline getirir.Yalnızlık Duygusu ve Karşı cins yoksunluğu ile başlayan cinsel duygu durum bozuklukları depresyondan çok özellikle Masturbasyona iten durumlardan birisidir.

Masturbasyon ve Psikoloji

Karışı cins söz konusu olduğu durumlarda özellikle erkeklerde yükselen Serotonin(Cesaret,Mutluluk),Dopamin(Aşk,Öfori),testesteron ve östrojen hormonları vucudu değişime hazırlar ve gonadotropin sayesinde sperm yapımı erkeklerde doğrudan  artar ve görsel etkinin altında olsun veya olmasın kişi de mutluluk ,merak, istek sonucu psikolojik ve biyolojik birikimi boşaltmak ister.


Pişmanlık Hissi

Çoğu kişi rahatlama ile bitirirken bazı kişilerden ardından gelen pişmanlık hisleri oluşmakta.Bu süreç daha çok küçükken alınan bilgiler doğrultusunda olur.Yaş ilerledikçe olgunluk ile bu süreç bitmektedir.Genelde ergenlik dönemlerinde ki erkeklerde görülür.Bazı zevk ve mutluluktan sorumlu hormonların seviyesi bu süreçten sonra önce kine göre düşer buda psikolojiyi düşüş durumuna itebilir.
Boşaldıktan sonra artan prolaktin seviyesinin de rahatlama gevşeme ve duruma göre pişmanlık bıkkınlık isteksizlik yaptığı söylenebilir.

Sık Yapmanın Zararı Nedir?

Devamlı bir üretim ve yıkım olduğu için karaciğer gibi organlarımız yorulabilir.
Zevk ve tatmin duyguları gittikçe azalır.İleri dönemlerde erekte olma ve boşalma sorunları olduğu söylenilmektedir.

Ek bilgi:Bir psikiyatristin Defteri' kitabında seks bağımlısı bir kadının arzulama isteğini hekim 
Antipsikotik ilaç grubuna dahil bir ilaç yazarak baskılamıştı.(Dopamin Antagonisti)Dopaminin etkisini azaltan.

Basit anlatımlar ile aktarılmıştır.

2 yorum

Bu yorum yazar tarafından silindi.

There is nothing cost-free these days, but insure that you Buy facebook reviews only from the legitimate sources for prosperous recognition on the internet. buy 5 star facebook reviews

Reply

Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.