Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ? Şarj Ömrü Uzatma Merhaba Siberyazılımcı takipçileri bu yazımda sizlere Android telefonlarda batarya kalibrasyonunun nasıl yapıldığını anlatacağım.Android işlemi sistemi içerisindeki batarya modülünün, cihazınızın bataryasıyla uyumuna batarya kalibrasyonu denir. Cihazınızın fabrika çıkışında bu uyum en ideal seviyede olsa da zaman içerisinde batarya kullanımına bağlı olarak bozulur. Bu durumda bataryanız henüz tam boşalmadığında (örneğin %6-7 kaldığında) cihazınız bataryanızın tükendiğini, %0-1 kaldığını zannetmeye başlar ve kendini kapatır. Bunu düzeltmek için uzun vadeli kullanımlarda batarya kalibrasyonu yapılması gerekir. Cihazınızın fabrika çıkışında bu uyum en ideal seviyede olsa da zaman içerisinde batarya kullanımına bağlı olarak bozulur. Bu durumda bataryanız henüz tam boşalmadığında (örneğin %6-7 kaldığında) cihazınız bataryanızın tükendiğini, %0-1 kaldığını zannetmeye başlar ve kendini kapatır. Bunu düzeltmek için uzun vadeli kullanımlarda batarya kalibrasyonu yapılması gerekir.

Rootsuz Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu

  1. Telefonun şarjını kapanana kadar tüketin. Daha sonra telefonu açın Şarjı olmadığı için ekran bir an açılır gibi olacak ve tekrar kapanacaktır. Bu adımı, ekran açılır gibi olmayana kadar tekrarlayın. Telefon artık açılmayı durdurduktan sonra şarja takıp %100 olana kadar ya da yeşil ışık yanana kadar bekliyoruz %100 yerine %98-99 gösteriyor olabilir. Eğer açtığınızda %100 değilse telefonu kapatmadan tekrar %100 olana kadar şarj edelim. Şarjınız %100 olduğunda telefonu yeniden başlatalım. Kapatıp açtıktan sonra yine %98-99 olabilir Şarj etmeye devam edelim. Şarjınız tekrar %100 olduğunda şarj kablosunu çıkarmayın ve bu şekilde 1 saat daha şarjda bırakın. 1 saatin ardından cihazını şarjdan çıkarın ve bir daha hiç şarja takmadan bataryanız tükenene kadar kullanın. Buraya kadar herşeyi yaptıysanız bataryanız başarıyla kalibre edilmiştir. Ek olarak Kaspeksy uygulamasını aşşağıdan indirip şarjınızı sömüren uygualamaları görüp durdurabilirsiniz. Uygulamayı konunun altından indirebilirsiniz.

Rootlu Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu

Konunun en altındaki linkten Batarya Kalibrasyon uygulamasını indirip kuralım. Daha sonra telefonun şarjını kapanana kadar tüketelim. Telefonu açalım. Şarjı olmadığı için ekran bir an açılır gibi olacak ve tekrar kapanacaktır. Bu adımı, ekran açılır gibi olmayana kadar tekrarlayın.
Telefon artık açılmayı durdurduktan sonra şarja takıp %100 olana kadar ya da yeşil ışık yanana kadar bekliyoruz %100 yerine %98-99 gösteriyor olabilir. Eğer açtığınızda %100 değilse telefonu kapatmadan tekrar %100 olana kadar şarj edelim. Şarjınız %100 olduğunda telefonu yeniden başlatalım. Kapatıp açtıktan sonra yine %98-99 olabilir Şarj etmeye devam edelim. Şarjınız tekrar %100 olduğunda şarj kablosunu çıkarmayın ve bu şekilde 1 saat daha şarjda bırakın.
  1. Cihazınızı yeniden başlatın ve hemen Battery Calibration uygulamasını açın. Battery Calibration uygulamasının ana ekranında GET STARTED’a basarak CALIBRATE sekmesine geçin. Burada bataryanızla ilgili bilgileri göreceksiniz. Bu aşamada cihazınızın şarjı zaten tam olduğu için uygulamada doluluk oranını “100%” olarak göreceksiniz. Ekrandaki START CALIBRATION düğmesine basın.“Calibration successful! Plug out your phone!” mesajını gördüğünüzde “OK”a basarak mesajı kapatın ve sonra uygulamadan çıkın.


Rootlu Telefonlar İçin Kalibrasyon Uygulaması


Yedek Link


Rootsuz  Şarj Takip Uygulaması


Yedek Link
Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.